„...Bo układanie

wierszy i piosenek

to nie są rzeczy,

które się łapie w powietrzu.

To one Cię łapią i wszystko

co można zrobić,

to pójść tam gdzie one

mogłyby Cię znaleźć...”

 

Tygryski to My!!!!!!!

My Tygryski, my Tygryski
się kochamy,
A jak trzeba, a jak trzeba,
To BRYKAMY,
I wesoło, i wesoło
się bawimy,
Bardzo chętnie, bardzo chętnie
się uczymy.

zdjęcie

 

Podróż do bezpiecznej krainy
czerwiec 2015

W ramach programu Akademii Zdrowego Przedszkolaka pod nazwą "Przedszkolak pełen zdrowia" Tygryski wyruszyły w "Podróż do bezpiecznej krainy" ... Tematyka zajęć poświęcona została szeroko rozumianym zasadom bezpieczeństwa dziecka. Podczas wykonywania kanapek dzieci utrwaliły wiedzę dotyczącą bezpiecznego i higienicznego przygotowania posiłków. Poza tym poznały także bezpieczne sposoby przechowywania żywności. W celu zapoznania się z różnorodnością artykułów spożywczych i ich ułożeniem na półkach, Tygryski wybrały się na wycieczkę do sklepu spożywczego. A kącik tematyczny "sklep spożywczy" sprawił im wiele uciechy. Kolejny temat związany był z  bezpieczeństwem na pojazdach kołowych. Dzieci wiedzą, jakie zagrożenie niesie ze sobą bagatelizowanie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, rolkach, hulajnodze. Ostatni temat dotyczył bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi, podczas którego przedszkolaki wysłuchały bajki "Czerwony Kapturek" i wspólnie z ciocią analizowały zachowania bohaterów z ukazaniem, jakie niebezpieczeństwo może grozić dziecku przy nadmiernym zaufaniu wobec nieznajomych.

Tygryskom i rodzicom życzymy radosnych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

zdjęcie

 

"Cała Polska czyta dzieciom"
maj/czerwiec 2015

W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej gościmy w naszej grupie rodziców Tygrysków. Za poświęcony czas i przeczytanie bajeczki serdecznie dziękujemy. Zapraszamy kolejnych rodziców, ale także byłych wychowanków naszego przedszkola.

zdjęcie

 

"Wyprawa do Afryki" - zajęcia pokazowe dla rodziców
maj 2015

Na tych zajęciach wybraliśmy się do Afryki. Po odnalezieniu tego kontynentu na globusie, "Tygryski" wyruszyły w podróż. Chociaż tratwa, na której płynęli bardzo szybko się zmniejszała, to dzieci, musiały zadbać o to, aby wszyscy się na niej znaleźli. Dzięki zgodnej współpracy udało im się dotrzeć do brzegu, a po długim szukaniu, tropieniu, zwiedzaniu udało się dotrzeć do wodza plemienia, który przywitał się specjalnym "hymnem", a następnie opowiedział o zadaniach, które przygotował. Dzieci świetnie poradziły sobie z: dzieleniem na sylaby, wysłuchiwaniem głosek, odczytywaniem wyrazów, przeliczaniem oraz dodawaniem. Rodzice z uwagą śledzili poczynania swoich pociech, a na zakończenie - w 3 zespołach - wykonali pracę plastyczną "Murzynek Bambo". Rodzice wspólnie z dziećmi wykazali się dużą pomysłowością. Na wszystkich czekała też mała niespodzianka, poczęstunek bananami, czyli "uczta tubylców". Rodzice mieli możliwość obserwacji swoich dzieci podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz posiadanych umiejętności. Było miło i sympatycznie.

zdjęcie

 

Z wizytą w bibliotece
maj 2015

"Jestem książką,
w bibliotece mam mieszkanie.
Bardzo lubię,
gdy przychodzisz na spotkanie.
(...)
Ja uśmiechem swej okładki
wciąż Cię witam
i zapraszam byś
otworzył mnie i czytał."

Tygryskom bardzo podobała się wizyta w Bibliotece Publicznej w Gostyniu. Panie zapoznały dzieci ze zgromadzonymi zbiorami oraz sposobem wypożyczania książek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książeczki rozkładanki. Tygryski podziękowały za mile spędzony czas oraz zadeklarowały swój powrót do biblioteki wraz z rodzicami. Bo przecież "czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa...".

zdjęcie

 

Projekt edukacyjny "Ogień"
maj 2015

W maju (04.05-11.05.2015) realizowaliśmy projekt edukacyjny "Ogień". Zabawy badawcze, ciekawostki, kącik tematyczny, prace plastyczne, wycieczka na "Festyn strażacki", spotkanie z strażakami... wszystko to sprawiło, że dzieci znacznie poszerzyły swoją wiedzę o tym żywiole. Poznały negatywne i pozytywne strony tego zjawiska. Tygryski wiedzą też, że nie wolno zbliżać się do ognia oraz bawić się zapałkami. Na zakończenie, wspólnie z ciocią Mi wykonały pracę plastyczno-techniczną "Płonie ognisko".

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc podczas gromadzenia materiałów do kącika tematycznego.

 

Siatka wstępna, z przyrostem wiedzy oraz lista pytań

Wycieczka na festyn strażacki

Zabawy badawcze

Praca plastyczna "Płomień"

Wizyta strażaków w przedszkolu

Kącik tematyczny "Ogień"

Podsumowanie projektu - wykonanie grupowej pracy plastyczno-technicznej "Płonie ognisko"

 

Goście z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu
kwiecień 2015

Przedstawiciele z gostyńskiego Zespołu Szkół Zawodowych przybyli do naszego przedszkola, aby przekazać nam wykonane przez uczniów zabawki w ramach programu Erasmus "Ja się uczę - ty się bawisz. Zagraniczny staż dla uczniów." Bardzo dziękujemy.

zdjęcie

 

Obserwujemy hodowlę roślin
marzec 2015

Śmiało można powiedzieć, że z Tygrysków dobrzy ogrodnicy. Rośliny, które posadzili i posiali rosną jak na drożdżach. A codzienne obserwowanie ich wzrostu - przy użyciu lup - dostarcza im wiele radości.

zdjęcie

 

Zakładamy hodowlę roślin
marzec 2015

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią w naszej sali pojawiła się hodowla roślin. Zakładając hodowlę Tygryski poznały warunki jakie są potrzebne roślinom do życia, a sianie i sadzenie sprawiło im ogromną radość. O nasze roślinki będziemy dbać i obserwować jak rosną.

zdjęcie

 

Wesoła zabawa, ten bal przebierańców
luty 2015

Po szalonej zabawie w sali Mądrych Sów dzieci rozeszły się do swoich sal. Nie był to jednak koniec naszego balu, lecz krótka przerwa. Po zjedzeniu drugiego śniadania - pysznych owocowych szaszłyków, które dodały Tygryskom energii - i chwili odpoczynku wróciliśmy do zabawy. Była zabawa z krzesłami, wędrujący balon oraz tańce przy muzyce. Wspólna zabawa dostarczyła nam wiele radości.

zdjęcie

 

Projekt edukacyjny "Woda"
styczeń/luty 2015

Na przełomie stycznia i lutego w naszej grupie realizowany był projekt edukacyjny dotyczący wody. Liczne eksperymenty, zabawy, ciekawostki, prace plastyczne, obserwacja rzeczki w pobliżu przedszkola oraz spotkanie z pracownikiem oczyszczalni ścieków sprawiły, że Tygryski bardzo poszerzyły swoją wiedzę na temat tego żywiołu. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc podczas gromadzenia materiałów do kącika tematycznego.

Wodne eksperymenty

Poszukujemy informacji w książkach

Zabawy przy piosence "Mamo, tato wolę wodę"

Praca "Z Wisły do Wisły - podróże z Kropelkiem"

Obserwacja rzeczki w pobliżu przedszkola

Spotkanie z pracownikiem oczyszczalni ścieków

 

Zabawy na śniegu
styczeń 2015

Gdy w końcu zima dała bardziej o sobie znać, Tygryski urządziły sobie wesołe zabawy na śniegu. Dzieci z wielką radością robiły ślady na śniegu, lepiły śnieżki... To była świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc.

zdjęcie

 

Piernikowa niespodzianka
grudzień 2014

Pani Małgosia - mama Oli i Bartka - kolejny już raz przygotowała dla nas słodką niespodziankę, czyli domek z piernika. Był tak uroczy, że aż żal było go zjeść... Ale śmiało możemy powiedzieć, że było to prawdziwe przepyszne arcydzieło ! DZIĘKUJEMY !

zdjęcie

 

Z wizytą w szkole
grudzień 2014

16 grudnia Tygryski zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 1 na przedstawienie o tematyce mikołajkowej w wykonaniu dzieci z klasy trzeciej, które oglądnęły z ogromnym zaciekawieniem. Na zakończenie tej miłej wizyty każdy przedszkolak otrzymał na pamiątkę papierową choineczkę.

zdjęcie

 

Andrzejki
listopad 2014

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary."

Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których Tygryski mogły poznać swoją przyszłość. Było lanie wosku, przekuwanie serduszek z imionami oraz ustawianie bucików. Oczywiście nie mogło też zabraknąć słodkiego poczęstunku. Było bardzo wesoło !

zdjęcie

 

Przygotowujemy zimowe zapasy
listopad 2014

W spiżarni na półkach
zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty,
złoty miód w słoiku.

My Tygryski jesteśmy gotowi na przyjście zimy. Pyszne kompociki, które przygotowaliśmy z przyjemnością zjemy, kiedy zatęsknimy za latem. Bo gdy przyjdzie sroga zima i tęgi mróz na dworze, zapachnie nam lato, gdy słoik otworzę.

zdjęcie

 

Pamiętamy o zmarłych
październik 2014

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, Tygryski wybrały się zapalić znicze przed pomnikiem poległych powstańców, aby uczcić pamięć o nich.

zdjęcie

 

Wizyta funkcjonariuszy Straży Miejskiej
październik 2014

Jak bezpiecznie poruszać się po drodze? Jak zachowywać się wobec obcych? Jak uchronić się przed atakiem psa? Odpowiedzi na te oraz inne pytania mogły uzyskać Tygryski i Mądre Sowy dzięki wizycie funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały naszych gości i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od funkcjonariuszy odblaski.

zdjęcie

 

Dzień z latawcem
październik 2014

"...Gdy jest smutno i szaro na dworze,
zrób latawca, co fruwa jak ptak.
I pomaluj go w kwiaty,
i pomaluj go w smoki,
i na wietrze go puść pod obłoki"

Pięknie ozdobiony przez dzieci latawiec poszliśmy wypróbować. Jak się okazało puszczanie latawca nie jest łatwą sprawą i mimo naszych starań lekki wiatr nie pozwolił mu się wznieść. Tygryski jednak się nie poddają i nie zniechęcają, dlatego wypróbują go jeszcze raz, ale w bardziej wietrzny dzień.

zdjęcie

 

Zabawy badawcze z powietrzem ...
październik 2014

Czy powietrze może poruszać lekkie i ciężkie przedmioty?
Czy pod wpływem gorącego powietrza balon uniesie się do góry?
Skąd się wzięły bąbelki w wodzie?

Odpowiedzi na te pytania szukały Tygryski podczas wspólnych zabaw badawczych, w które bardzo się zaangażowały. Na zakończenie zajęć wykonały także wiatromierze, za pomocą których określali - przy użyciu wiatraka - siłę i kierunek wiatru. Poznając właściwości powietrza dzieci świetnie się bawiły oraz wiele nauczyły.

zdjęcie

 

Na basenie
wrzesień 2014

Bardzo polubiliśmy wyprawy na basen. Na początku niektórzy z nas troszkę bali się tej "wielkiej wody", ale z każdym tygodniem jest przyjemniej. Teraz , to możemy powiedzieć, że czujemy się w wodzie jak prawdziwe ZŁOTE RYBKI.

zdjęcie

 

"Sprzątanie Świata"
wrzesień 2014

Tradycyjnie nasze przedszkole włączyło się do akcji "Sprzątania Świata", które w tym roku odbyło się pod hasłem "Turysto! Szanuj środowisko!". Tygryski "uzbrojone" w rękawiczki ochronne z zaangażowaniem sprzątały okolice przedszkola. Ważne, aby od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.

zdjęcie

 

Sałatka owocowa
wrzesień 2014

Sałatka owocowa, bardzo smaczna jest i zdrowa!!!!
My Tygryski chcemy być silni i zdrowi, dlatego postanowiliśmy dziś przyrządzić pyszną sałatkę z owoców, które najbardziej lubimy. Było to trudne zadanie, ponieważ musieliśmy pokroić wszystko prawdziwymi nożami. Tygrysy są dzielne i dużo już potrafimy. Sałatka była pyszna, kolorowa i bardzo, bardzo zdrowa.

zdjęcie

 

Jaka pyszna jest marchewka
wrzesień 2014

Na marchewki urodziny,
zeszły się wszystkie jarzyny,
A marchewka gości wita,
i o zdrowie grzecznie pyta.

O  nasze zdrowie nie musimy się martwić,
ponieważ tarta marchewka z cytrynką,
którą sami przyrządziliśmy to jest to,
co Tygryski lubią najbardziej - WITAMINKI.

zdjęcie

 

Archiwum