„...Bo układanie

wierszy i piosenek

to nie są rzeczy,

które się łapie w powietrzu.

To one Cię łapią i wszystko

co można zrobić,

to pójść tam gdzie one

mogłyby Cię znaleźć...”

 

"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” - CZYTANIE BAJKI PRZEZ MAMĘ ZOSI
czerwiec 2016

Mama Zosi odwiedziła nas z bajką „Kubuś Puchatek. Dzień Przyjaźni”. „Króliczki” z zaciekawieniem słuchały pouczającej przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Serdecznie dziękujemy!

zdjęcia

 

"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” - CZYTANIE BAJKI PRZEZ TATĘ ŁUKASZA
czerwiec 2016

Tym razem bajeczkę naszym „Króliczkom” przeczytał tata Łukasza. Dzieci uważnie słuchały „Tajemnic wiejskiej zagrody”, a po każdej przeczytanej stronie tata naszego „Króliczka” zapraszał dzieci do oglądania ilustracji. Serdecznie dziękujemy!

zdjęcia

 

DZIEŃ MAMY I TATY
maj 2016

Niedawno w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Mamy i Taty”. „Króliczki” recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odegrały swoje role, a na zakończenie części artystycznej wręczyły swoim rodzicom laurki. Występ był wspaniały i na pewno nie jednemu rodzicowi łezka zakręciła się w oku ze wzruszenia.

zdjęcia

 

W BIBLIOTECE
maj 2016

Króliczki” bardzo lubią książki, dlatego cieszyły się, że mogły odwiedzić Bibliotekę Publiczną w Gostyniu. Panie bibliotekarki zapoznały dzieci ze zgromadzonymi zbiorami oraz sposobem wypożyczania książek, a wędrując między półkami opowiadały o tym, jak należy zachować się w takim miejscu oraz jak szanować książki. „Króliczki” z dużym zainteresowaniem wysłuchały także opowiadania „Zabawny królik”, a następnie zabrały się za oglądanie przeróżnych książeczek. Nasze przedszkolaki podziękowały za mile spędzony czas oraz obiecały, że wrócą tu z rodzicami.

zdjęcia

 

WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ
maj 2016

W związku z przypadającym w maju „Dniem Strażaka”, „Króliczki” razem z „Tygryskami” wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Na miejscu powitali nas panowie strażacy, którzy pokazali dzieciom wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i strój w jaki ubierają się do akcji. Każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu, a kto odważny mógł spróbować wspiąć się na rurę, po której strażacy zjeżdżają gdy wzywa ich alarm. Przy okazji utrwaliliśmy sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. To było bardzo miłe i niezapomniane spotkanie.

zdjęcia

 

MALI EKOLODZY
kwiecień 2016

Na podsumowanie naszego tematu o Ziemi – środowisku stworzyliśmy „Kodeks małego ekologa”. „Króliczki” wiedzą, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który trzeba się troszczyć i żyć w zgodzie z przyrodą, dlatego chętnie zabrały się do pracy i były bardzo zaangażowane podczas tworzenia naszego plakatu.

zdjęcia

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – CZYTANIE BAJKI PRZEZ MAMĘ CZARKA
kwiecień 2016

Mama Czarka odwiedziła nas z dwoma bajeczkami: „Franklin chce mieć przydomek” oraz „Królewna Śnieżka i lekcja przyjaźni". Było coś dla chłopców i coś dla dziewczynek. „Króliczki” chętnie wysłuchały obu opowiadań. Serdecznie dziękujemy!

zdjęcia

 

PROJEKT EDUKACYJNY „PIES”
kwiecień 2016

W dniach od 04.04.2016 - 15.04.2016 realizujemy w naszej grupie projekt edukacyjny „Pies”. W ramach różnorodnych zajęć i zabaw „Króliczki” będą zdobywać informacje o tym zwierzątku. Dzieci już miały okazję spotkać się i porozmawiać z osobami, które podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat psów. Na wiele pytań już uzyskaliśmy odpowiedzi, ale „Króliczki” chcą wiedzieć jeszcze więcej, dlatego zapraszamy do śledzenia i oglądania galerii.

Siatka wstępna, lista pytań oraz siatka końcowa z przyrostem pytań

Spotkanie ze strażakiem pracującym w Poznańskiej Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowicznej oraz psem ratownikiem

Czytanie bajki "Martynka szuka Pufka" przez Marysię, siostrę Jagody

Poznanie podstawowych zasad opieki nad psem połączone z zabawą matematyczną "Kości dla mojego pieska"

Wycieczka do Salonu Pielęgnacji Zwierząt "Siedem Życzeń"

Spotkanie z weterynarzem

Spotkanie z Panią Alicją z Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt NOE

Zabawy z pieskami

Czytanie bajki o przygodach Reksia przez mamę Igi

Prace plastyczne "Portrecik pieska", "Domek dla pieska" oraz karta pracy "Pieski"

Kącik tematyczny "Pies"

Podsumowanie projektu - wycieczka do schroniska dla zwierząt w Dalabuszkach

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – CZYTANIE BAJKI PRZEZ MAMĘ ZUZI
kwiecień 2016

W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej gościmy w naszej grupie rodziców, którzy chcą przeczytać naszym „Króliczkom” bajeczkę. Mama Zuzi odwiedziła nas z bajką „Królewna Śnieżka". Dzieci uważnie słuchały, a także oglądały kolorowe ilustracje. Był to bardzo mile spędzony czas. Serdecznie dziękujemy!

zdjęcia

 

WESOŁE ZABAWY W „BAJKOWYM ŚWIECIE”
marzec 2016

W tym bajkowym miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji, między innymi dwupoziomowa konstrukcja zabawowa z torem przeszkód, zjeżdżalnie, trampolina, basen z piłeczkami, dmuchana zjeżdżalnia dinozaur, a nawet huśtawki. Zabawy przebiegały w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. „Króliczki” miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Było super!

zdjęcia

 

W POSZUKIWANIU WIOSNY
marzec 2016

Piękna, słoneczna pogoda zachęciła nas do poszukania wiosny. Dostrzegliśmy pierwsze pączki na gałązkach, przebiśniegi, krokusy, pszczółkę oraz kopce kreta…„Króliczki” z miłą chęcią i oczywiście pod czujnym okiem cioć „pokicały” także w parku. Nasz spacerek był bardzo udany.

zdjęcia

 

OGRÓDEK NA PARAPECIE
marzec 2016

Wraz z nadchodzącą wiosną „Króliczki” zamieniły się w małych ogrodników. Zakładając „ogródek” w sali, dzieci poznały warunki jakie są potrzebne roślinom do wzrostu i rozwoju, a sianie i sadzenie sprawiło im ogromną radość. „Króliczki” bardzo chętnie obserwują i opiekują się swoimi roślinkami.

zdjęcia

 

BAŚŃ O BRZYDKIM KACZĄTKU
luty 2016

18 stycznia odwiedziła nas Wiktoria – siostra Igorka oraz absolwentka naszego przedszkola. Wiktoria to uczennica IV klasy Szkoły Podstawowej w Gostyniu. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała naszym „Króliczkom” baśń „Brzydkie Kaczątko”, które zawiera pouczenie aby nie osądzać nikogo po wyglądzie.

zdjęcia

 

WESOŁA ZABAWA TEN BAL PRZEBIERAŃCÓW
luty 2016

W dniu balu „Króliczki” przemieniły się w kolorowe, bajkowe postacie, a zabawom i tańcom przy muzyce nie było końca…

zdjęcia

 

Z WIZYTĄ U KRAWCOWEJ
luty 2016

W celu poznania tego zawodu „Króliczki” odwiedziły pogotowie krawieckie „Igiełka”. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Okazało się, że trzeba się bardzo napracować, aby cokolwiek uszyć. „Króliczki” bardzo podziękowały pani Teresce za miłe i serdeczne przyjęcie.

zdjęcia

 

KOLOROWE CZAPECZKI
luty 2016

Prace plastyczne rozwijają i ćwiczą zdolności manualne dzieci, a nasze „Króliczki” bardzo chętnie wykonują różne zadania plastyczne. Czapeczki z pomponem pokolorowane pastelami olejnymi oraz wyklejone kawałkami wełny wyglądają jak prawdziwe.

zdjęcia

 

LEPIMY BAŁWANKA
styczeń 2016

Zabawy na śniegu to jedna z ulubionych form aktywności dzieci, dlatego postanowiliśmy wykorzystać okazję i ulepić bałwana…„Króliczki” chętnie i bardzo sprawnie toczyły kule śniegowe, które osiągały duże rozmiary. Z nich właśnie powstał nasz wspaniały bałwanek.

zdjęcia

 

ŚWIĄTECZNA CHOINECZKA
grudzień 2015

Choinka, choineczka,
tu bombka, lampeczka.
Choinka, choineczka,
na czubku gwiazdeczka.”

Własnoręcznie wykonane przez „Króliczki” papierowe ozdoby sprawiły, że tekturowa choinka zamieniła się w piękną świąteczną choineczkę. A malowanie jej sprawiło dzieciom wiele radości.

zdjęcia

 

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
grudzień 2015

Święta tuż, tuż… Czas, więc na pieczenie pierniczków…

Zanim „Króliczki” zabrały się do pracy, wuja Kuba opowiedział o składnikach i sposobie wykonania ciasta. Następnie dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wykrawały ciasteczka przeróżnymi foremkami. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które pod czujnym okiem naszych cioć w kuchni nabierały koloru, piekąc się w piekarniku. Gotowe pierniczki zostały udekorowane lukrem i kolorowymi posypkami. Nasze pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały.

zdjęcia

 

W TEN PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS …
grudzień 2015

Po wizycie św. Mikołaja w sali „Mądrych Sów”, „Króliczki” w mikołajkowych czapeczkach zabrały się za „pisanie” listów do gwiazdora, które włożyliśmy do zaadresowanej koperty i wsunęliśmy pod naszą pięknie ubraną choinkę. Najprawdopodobniej gwiazdor odebrał listy w nocy, ponieważ na drugi dzień koperty z listami już nie było… Strojenie choinki również sprawiło dzieciom wiele radości. Każdy z wielkim zaangażowaniem zawieszał na niej różne bombki.

zdjęcia

 

ANDRZEJKOWE CZARY
listopad 2015

Po wspólnej zabawie w sali „Mądrych Sów”, „Króliczki” przeniosły się do swojej sali aby poprzez wróżby poznać swoją przyszłość… Było lanie wosku, „kim będę w przyszłości?”, przekuwanie serduszek z imionami oraz przekładanie bucików. Nie zabrakło też pysznego poczęstunku. Był to dzień radosnych zabaw i wróżb.

zdjęcia

 

SŁOMKA PLUS FARBA RÓWNA SIĘ ŚWIETNA ZABAWA
listopad 2015

W przedszkolu często ćwiczymy, a co za tym idzie doskonalimy aparat oddechowy. Tym razem „Króliczki” przez słomkę rozdmuchiwały farbę. I tak oto powstały kolorowe buciki.

zdjęcia

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
listopad 2015

"Kto Ty jesteś?
- Polak mały
Jaki znak Twój?
- Orzeł biały ...”

W przeddzień Święta Niepodległości, „Króliczki” w skupieniu wysłuchały krótkiej historii naszego kraju. Następnie w oparciu o wiersz „Katechizm polskiego dziecka” poznawały nasze symbole narodowe. Wspólnie też, pamiętając o zachowaniu należytej postawy wysłuchaliśmy Hymnu Polski. A na zakończenie dzieci bardzo starannie wykonały flagi, które zabrały do domu. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu.

zdjęcia

 

PROJEKT EDUKACYJNY „DRZEWO”
październik 2015

W październiku (19.10 - 30.10.2015) realizowaliśmy w naszej grupie projekt edukacyjny „Drzewo”. W ramach różnorodnych zajęć i zabaw „Króliczki” znacznie poszerzyły swoją wiedzę na temat drzew. W sali urządziliśmy kącik tematyczny „Drzewo”, między innymi z eksponatów przyniesionych przez dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy badawcze z użyciem lup. Poza tym dzieci wykonywały prace plastyczne, karty pracy, spotkały się z panem Januszem, który opowiedział o pielęgnacji drzew i krzewów, były w parku, oglądnęły bajkę pt: „Trzy drzewa” i dowiedziały się wiele ciekawych informacji o drzewach. Dzięki tym wszystkim działaniom „Króliczki” wiedzą, że drzewa są potrzebne zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.

Siatka wstępna, lista pytań oraz siatka końcowa - z przyrostem wiedzy

Kącik tematyczny "Drzewo"

Drzewa liściaste i iglaste

Zabawy przy piosence "Spadające liście"

Prace plastyczne "Jesienne drzewo", "Kolorowy liść"

Karta pracy "Drzewa i ich owoce"

Zabawy badawcze "liście, szyszki, żołędzie, kasztany"

Historyjka obrazkowa "Od nasionka do drzewa"

Drzewo w czterech porach roku

Zabawa "Co by było gdyby drzew nie było"

Bajka "Trzy drzewa"

Gra planszowa "W lesie"

Zabawy ruchowe

Wycieczka do parku

Spotkanie z Panem Januszem

Praca grupowa podsumowująca projekt "A wokoło drzewa"

 

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH …
październik 2015

Króliczki” w przeddzień „Wszystkich Świętych” zapaliły znicze przed pomnikiem upamiętniającym wymarsz powstańców wielkopolskich. W ten sposób uczciliśmy pamięć o nich.

zdjęcia

 

KUBUŚ PUCHATEK ZAPRASZA DO ŚWIATA KSIĄŻEK
październik 2015

Książka wprowadza w cudowny świat, rozwija wyobraźnię, myślenie i słownictwo oraz dostarcza wielu wspaniałych przeżyć. „Króliczki” oprócz tego, że bardzo lubią słuchać czytanych przez ciocie książek, lubią je też oglądać. Poza tym wiedzą, jak należy o nie dbać.

zdjęcia

 

ZDROWA MARCHEWKA
październik 2015

Króliczki” chcą być silne i zdrowe, dlatego przyrządziły pyszną, pełną witamin surówkę z marchewki i jabłuszka, która była dodatkiem do drugiego śniadanka. Każdy bardzo zaangażował się w przygotowanie suróweczki i uważnie tarł składniki.

zdjęcia

 

Z WIZYTĄ W WARZYWNIAKU
wrzesień 2015

Nasze owocowo – warzywne zajęcia zachęciły nas do wizyty w „warzywniaku”. Ubrani w kamizelki odblaskowe i ustawieni para za parą wyruszyliśmy do sklepu. „Króliczki” bezbłędnie nazywały i wskazywały poszczególne owoce i warzywa. Poza tym mieliśmy jeszcze jedną okazję aby przyjrzeć im się z bliska i dostrzec ich kształty oraz kolory.

zdjęcia

 

OWOCOWE SZASZŁYKI
wrzesień 2015

Króliczki” wiedzą, że owoce są bardzo zdrowe, dlatego na zajęciach własnoręcznie przygotowały owocowe szaszłyki. Przyniesione przez dzieci różne owoce: oglądaliśmy, segregowaliśmy, określaliśmy ich kształt, kolor, wielkość, a także przeliczaliśmy. Następnie dokładnie umyliśmy owoce, swoje rączki, założyliśmy fartuszki i przystąpiliśmy do pracy. Każdy bardzo ostrożnie nakłuwał owoce na patyczki i w końcu … można było je zjeść. Pychotka!

zdjęcia

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA
wrzesień 2015

Tradycyjnie nasze przedszkole włączyło się do akcji „Sprzątania świata”. „Króliczki” wyposażone w foliowe rękawiczki posprzątały teren wokół naszego przedszkola, a zapełniony worek został wyrzucony do kosza. Dzieci wiedzą, że należy dbać o nasze środowisko i go nie zaśmiecać.

zdjęcia

 

WESOŁE ZABAWY NA PLACU ZABAW
wrzesień 2015

Zabawy na przedszkolnym placu zabaw, to wspaniały czas spędzony w ruchu. Zwłaszcza wtedy, gdy wszyscy potrafimy bawić się zgodnie i bezpiecznie.

zdjęcia

 

KRÓLICZKI POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO
wrzesień 2015

Przez ulicę idą dzieci,
gdy zielone światło świeci.
Gdy zobaczysz zaś czerwone
czekaj grzecznie na zielone.”

Króliczki” ubrane w kamizelki odblaskowe wraz z ciociami wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, aby zaobserwować ruch samochodów i pieszych przy sygnalizacji świetlnej. Poza tym pod czujnym okiem cioci uczyły się bezpiecznie przechodzić przez ulicę w miejscu z sygnalizacją świetlną i bez. Dzieci zwracały uwagę na kolory świateł sygnalizatora oraz na właściwe zachowanie na przejściu dla pieszych, dzięki temu utrwaliły wiedzę dotyczącą bezpiecznego poruszania się po chodnikach i drogach.

zdjęcia

 

NASZE ZASADY
wrzesień 2015

W pierwszym tygodniu września został ustalony „Kodeks Przedszkolaka”, w którym są zawarte zasady obowiązujące w naszej grupie, na przykład: zawsze słucham cioci, bawię się zgodnie w sali i na placu zabaw, zawsze sprzątam zabawki, mówię prawdę. Każdy „Króliczek” podpisał się pod kodeksem, odciskając na kartce swoją rączkę pomalowaną wcześniej farbą.

zdjęcia

 

 Archiwum