„...Bo układanie

wierszy i piosenek

to nie są rzeczy,

które się łapie w powietrzu.

To one Cię łapią i wszystko

co można zrobić,

to pójść tam gdzie one

mogłyby Cię znaleźć...”

 

Króliczki to my !!!
 

 

Realizacja programu „Akademia zdrowego przedszkolaka” – edycja letnia: Podróż do bezpiecznej krainy.
czerwiec 2015

A oto krótkie sprawozdanie z przebiegu tej akcji w naszej grupie.

W sklepie spożywczym”
Nasi wychowankowie rozumieją zależność pomiędzy zdrowiem człowieka, a prawidłowym przechowywaniem żywności.

zdjęcia

Zdrowa żywność”
W ramach tego tematu dzieci wykonały prace plastyczne pt. „Arbuz”.

zdjęcia

Wiosenne kanapki”
Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego i higienicznego przygotowywania posiłków. Posiadły również wiedzę, jak ma wyglądać miejsce do przygotowywania posiłku. Przedszkolaki rozumieją, że brak higieny to jedna z przyczyn chorób i innych dolegliwości. „Króliczki” wykonywały wiosenne kanapki.

zdjęcia

Pojemniki na żywność”
Dzieci uczyły się rozpoznawania pojemników przeznaczonych do przechowywania żywności, a także w jaki sposób bezpiecznie przechowywać żywność.

zdjęcia

Bezpieczeństwo na rowerze”
Dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa zabaw na pojazdach kołowych. Dowiedziały się jakie zagrożenia niesie za sobą bagatelizowanie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, rolkach i hulajnodze. Przedszkolaki rozumieją pozytywny wpływ tak spędzonego czasu na zdrowie i rozwój człowieka.

zdjęcia

Zachowują się bezpiecznie w kontaktach z nieznajomymi”
Króliczki” uświadomiły sobie, że kontakty z nieznajomymi mogą nieść dla nich zagrożenia, potrafią zareagować asertywnie w takiej sytuacji. Dzieci unikają sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu w kontaktach z obcymi, wysłuchały bajki „Czerwony kapturek” i odgrywały scenki „Potrafię mówić NIE”.

 

Cała polska czyta dzieciom
maj/czerwiec 2015

W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej zapraszamy chętnych rodziców, dziadków i innych członków rodziny, aby zechcieli gościć w naszej grupie w celu przeczytania dzieciom wybranej pozycji książkowej. A w swoich domach czytajcie dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Mama Antosi czyta bajkę

Mama Natalki czyta bajkę

Mama Adriana czyta bajkę

Mama Jędrka czyta bajkę

Mama Kuby czyta bajkę

Mama Tymka czyta bajkę

 

Projekt edukacyjny „Ogień”
maj 2015

W maju w naszej grupie realizowaliśmy projekt edukacyjny „Ogień” . W ramach różnorodnych zajęć i zabaw dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat ognia. W sali został urządzony kącik tematyczny z eksponatów przyniesionych przez dzieci z domu. W trakcie wykonywania różnorodnych zadań i doświadczeń badawczych dzieci wykazywały duże zainteresowanie i zaangażowanie. Króliczki spotkały się ze strażakami w przedszkolu, uczestniczyły w festynie strażackim na gostyńskim rynku, wykonywały prace plastyczne oraz poznały numery alarmowe. Dzięki tym działaniom dzieci dowiedziały się, że ogień jest niebezpieczny ale również bardzo potrzebny. Dziękujemy ekspertom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu edukacyjnego.

Wprowadzenie, siatka i kilka pytań

Festyn strażacki

Kącik tematyczny "Ogień"

Karta pracy: Zapalona żarówka

Karta pracy: Wóz strażacki

Plakat: Korzyści i zagrożenia ognia

Strażacy w przedszkolu

Kolorowanka: Strażak, znajdź różnice

Karta pracy: Numery alarmowe

Doświadczenia z ogniem

Praca plastyczna: Ognisko

Oglądanie bajki "Strażak Sam"

Praca plastyczna: Lampiony

Podsumowanie: Siatka przyrostu wiedzy

 

Popołudniowe zajęcia otwarte dla rodziców
maj 2015

Temat naszego zajęcia otwartego to: „Cztery pory roku”. Celem zajęcia było rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek tekstowych, utrwalanie wiadomości dotyczących pór roku, rozwijanie i utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz rozwijanie twórczej inwencji plastycznej  dzieci. Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera.  Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności. Rodzice mieli możliwość zobaczyć, jak funkcjonuje ich  dziecko  w grupie rówieśniczej, zapoznać się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktyczno - wychowawczych. 

zdjęcia

 

Nasze wiosenne zabawy w ogrodzie przedszkolnym
kwiecień 2015

Wiosna to piękna pora roku. Korzystając ze słonecznej pogody wspaniale bawimy się na świeżym powietrzu.

zdjęcia

 

Zajączek w przedszkolu
kwiecień 2015

Nasza radość z otrzymanych prezentów od Wielkanocnego Zajączka.

zdjęcia

 

Nasz wiosenny ogródek
marzec 2015

Przed nadejściem wiosny w naszej sali założyliśmy wiosenny ogródek na parapecie. Na początku omówiliśmy sobie, co potrzebne jest roślinką do wzrostu. Sialiśmy rzeżuchę na wacie, sadziliśmy cebulkę i fasolę do ziemi. fasolę i cebulę wyłożyliśmy również do słoiczka na gazę. Na koniec wszystko podlaliśmy i postawiliśmy na parapecie. Będziemy codziennie obserwować jak rosną nasze roślinki.

zdjęcia

 

Mali badacze
styczeń 2015

Tego dnia zamieniliśmy się w małych badaczy. Sprawdzaliśmy stany skupienia wody, co rozpuszcza się w wodzie oraz w jakiej wodzie pływa jajko? To była wspaniała zabawa.

zdjęcia

 

Króliczki w poszukiwaniu źródeł dymów
styczeń 2015

W związku z realizacją programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej Czyste powietrze wokół nas” Króliczki wraz z ciociami wybrały się na wycieczkę po okolicy. Celem wycieczki było wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów oraz zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

zdjęcia

 

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja…..
grudzień 2014

Dnia 5 grudnia w naszej grupie panowała bardzo miła atmosfera…. już od rana dzieci z niecierpliwością oczekiwały na Świętego Mikołaja. Często spoglądały za okno, aby upewnić się, czy wyczekiwany przez nas gość czasem nas nie podgląda. Zgodnie z tradycją Króliczki wraz z ciocią przystroiły choinkę. Każdy mógł wybrać dowolną ozdobę oraz zawiesić ją na choince. Dzieci bardzo się postarały i w kilkanaście minut choinka lśniła w naszej sali. Bawiliśmy się na dywanie, kiedy nagle…do naszej sali wszedł gość z siwą brodą, w spodniach na szelkach oraz z ogromnym workiem, pełnym prezentów Króliczki obiecały, że będą grzeczne i otrzymały od Świętego Mikołaja kalendarze adwentowe. Był to dzień pełen wrażeń, który często wspominamy.

zdjęcia

 

Andrzejki Przedszkolne
grudzień 2014

W związku z tym w przedszkolu panowała bardzo miła atmosfera. Na początku dzieci tańczyły wspólnie z kolegami z innych grup oraz wspaniałą wróżką w sali Mądrych Sów, a następnie bawiły się w swojej sali. Króliczki w formie zabawy wróżyły co je czeka w przyszłości: m.in. losowały zawód, jaki będą wykonywać, lały wosk oraz dowiedziały się jaką miłość spotkają. Poza tym przedszkolacy cały dzień tańczyli oraz zajadali się słodyczami przyniesionymi z domu… mniam, mniam.

zdjęcia

 

Projekt edukacyjny „Powietrze”.
grudzień 2014

W grupie Króliczków zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego „Powietrze”. W ramach zajęć dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat powietrza. W Sali urządziliśmy kącik tematyczny związany z realizowanym tematem. Podczas zajęć dzieci były bardzo zainteresowane oraz wykazywały duże zaangażowanie w trakcie wykonywania wielu zadań. Króliczki spotkały się z muzykiem, który nauczył je tworzyć własną muzykę, wraz z ciociami wybrały się do Szkoły Muzycznej, gdzie omówione zostały wybrane instrumenty dęte, wiele doświadczały z powietrzem oraz chętnie wykonywały prace plastyczne związane z tematem. Na zakończenie projektu wykonaliśmy pracę przestrzenną: balon. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie oraz pomoc podczas gromadzenia materiałów do kącika tematycznego „Powietrze”.

 

Z wizytą w Szkole Muzycznej
grudzień 2014

W związku z realizacją projektu edukacyjnego "Powietrze" dzieci z grupy Króliczków wraz z ciociami wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu. Dzięki tej wizycie wiele doświadczyły. Nauczyciele ze Szkoły Muzycznej zapoznali przedszkolaków z instrumentami dętymi oraz uświadomili, że do gry na tych instrumentach niezbędne jest powietrze. Dzieci były bardzo zadowolone oraz zainteresowane omawianym tematem. W podziękowaniu za poświęcony czas oraz przekazanie wiedzy wręczyliśmy nauczycielom szkoły laurki. Wizytę w Szkole Muzycznej dzieci wspominają bardzo często z uśmiechem na twarzy.

zdjęcia

 

Projekt Edukacyjny "Powietrze"
grudzień 2014

W związku z realizacją Projektu Edukacyjnego "Powietrze" poznaliśmy źródła zanieczyszczeń powietrza oraz  urządziliśmy w sali kącik tematyczny. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w gromadzeniu materiałów związanych z tematyką powietrze.

zdjęcia

 

Puszczanie baniek mydlanych.
grudzień 2014

zdjęcia

 

Spotkanie z nauczycielem geografii- Panią Katarzyną Dworczak
grudzień 2014

zdjęcia

 

Króliczki znają już wybrane instrumenty dęte
listopad 2014

zdjęcia

 

Wiatraki i wiatraczki
listopad 2014

zdjęcia

 

"Bąbelkowa burza" czyli jak powietrze zachowuje się w wodzie...?
listopad 2014

zdjęcia

 

"Kolorowe wiatraczki" - karty pracy.
listopad 2014

zdjęcia

 

Puszczanie samolotów w ogrodzie przedszkolnym.
listopad 2014

zdjęcia

 

"Pożyteczna działalność wiatru"- karta pracy.
listopad 2014

zdjęcia

 

Znamy już powietrzne środki transportu
listopad 2014

zdjęcia

 

Plakat "pożyteczna i szkodliwa działalność wiatru"
listopad 2014

zdjęcia

 

Taniec z kolorowymi chustami
listopad 2014

zdjęcia

 

"Wietrzyk, czy huragan?" - zabawy z chustą animacyjną.
listopad 2014

zdjęcia

 

"Najbardziej pożyteczne w życiu to własne doświadczenie”
Walter Scott

listopad 2014

Na pytania: „Czy powietrze jest potrzebne?”, „Jaki kolor, zapach i smak ma powietrze?”, "Dlaczego płomień świeczki po przykryciu słoikiem gaśnie?" oraz na wiele innych interesujących pytań Króliczki starały się znaleźć odpowiedzi przeprowadzając w sali ciekawe doświadczenia z powietrzem...

zdjęcia

 

Zabawy z balonami
listopad 2014

Podczas zabaw z balonami w sali Króliczków panowała miła atmosfera oraz było bardzo wesoło.

zdjęcia

 

Projekt edukacyjny „Powietrze”
listopad 2014

W dniach od 12-24.11.2014 r. realizujemy projekt edukacyjny o tematyce „Powietrze”. W związku z tym w sali urządziliśmy kącik tematyczny „Powietrze”. Celami projektu są: bogacenie słownika biernego i czynnego dzieci poprzez poszerzanie zakresu i treści pojęć odnoszących się do zagadnień przyrodniczych, kształtowanie u dzieci postaw badawczych, poznanie niektórych właściwości powietrza i jego znaczenia dla życia, poznanie powietrznych środków transportu oraz źródeł zanieczyszczeń powietrza, a także uświadomienie dzieciom roli, jaką odgrywa wiatr w przyrodzie i gospodarce człowieka. Dzieci na zajęciach są bardzo aktywne i z pewnością nie nudzą się.

Zabawa ruchowa „Balonik”

Baloniku nasz malutki, 
rośnij duży okrąglutki. 
Balon rośnie, że aż strach, 

Przebrał miarę no i…..TRACH!”

zdjęcia

 

Jesienny spacer do parku
październik 2014

Do parku przyszły z przedszkola dzieci. Chcą zrobić z liści barwny bukiecik… Gdy ten bukiecik stanie na stole, ozdobi dzieciom całe przedszkole”.

Aby kształtować wrażliwość dzieci na piękno jesiennego krajobrazu i poszerzać ich wiedzę na temat różnych ekosystemów, Króliczki udały się w poniedziałek na wyprawę do parku. Piękna, słoneczna pogoda, która cieszyliśmy się tego dnia, sprzyjała pobytowi na świeżym powietrzu i obserwacji oznak i barw polskiej złotej jesieni. Dzieci z zapałem zbierały kolorowe liście, tworząc z nich piękne bukiety. Gromadziły też inne skarby jesieni, które po powrocie do przedszkola znalazły miejsce w kąciku przyrody.

zdjęcia

 

„Szyszki, kasztany i żołędzie” – zabawy badawcze
październik 2014

Dzisiaj Króliczki stali się naukowcami, badaczami odkrywającymi niezwykłe rzeczy. A mianowicie sprawdzali jak wyglądają kasztany, żołędzie i szyszki używając do obserwacji lup. Sprawdzali, czy szyszki lubią wodę, jak wyglądają nasiona szyszki oraz co pływa a co tonie. Starali się wywnioskować , jak dany przedmiot zachowa się w wodzie- czy utonie, czy będzie pływał po powierzchni. Następnie segregowali do odpowiednich zbiorów: utonęły - kasztany, pływają- szyszki i żołędzie.

zdjęcia

 

Bicie rekordu Guinessa
wrzesień 2014

Już od najmłodszych lat dbamy o piękny uśmiech i zdrowe ząbki. Dlatego propagując mycie zębów wśród przedszkolaków Króliczki wzięły udział w biciu rekordu w równoczesnym myciu zębów.

zdjęcia

 

Króliczki znają już podstawowe zasady ruchu drogowego
wrzesień 2014

Światła na skrzyżowaniu”

Niech każdy stanie przed skrzyżowaniem.
Palą się światła. Popatrzmy na nie ! 

Światło zielone, jak młode listki,
na drugą stronę zaprasza wszystkich. 

A światło żółte jak liść jesieni,
ostrzega – spiesz się, bo ruch się zmieni 

Światło czerwone jak mak i ogień –
wszystkim przechodniom zamyka drogę!

Dnia 23.09.2014 r. dzieci wraz z ciociami poszły na skrzyżowanie dróg, aby poznać zasady ruchu drogowego. Obserwowały zachowania pieszych na skrzyżowaniu oraz poruszające się pojazdy. Przechodziły również przez jezdnię w miejscu z sygnalizacja świetlną i bez. Szczególną uwagę zwracały na kolory świateł sygnalizatora oraz na właściwe zachowania na przejściu dla pieszych.

zdjęcie

 

Akcja „Sprzątanie świata”
wrzesień 2014

Tradycyjnie co roku nasze przedszkole włącza się  z dziećmi do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.  I my Króliczki  z chęcią i radością włączyliśmy się do akcji by posprzątać "naszą Ziemię". Śmieci zbieraliśmy w okolicy Przedszkola. Dzięki tej akcji dowiedzieliśmy się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda.

zdjęcie

 

Witamy po wakacjach
wrzesień 2014

Po dwumiesięcznym wypoczynku znowu jesteśmy razem w naszym przedszkolu. Mamy nową nazwę "Króliczki". Witamy nową koleżankę Lenkę i kolegę Milanka, życzymy im wesołej zabawy w naszym gronie. Poznaliśmy nową salę i zabawki, lubimy nasz plac zabaw i zabawy na nim.

KRÓLICZKI NA START - POWODZENIA

zdjęcie

 

 Archiwum