„...Bo układanie

wierszy i piosenek

to nie są rzeczy,

które się łapie w powietrzu.

To one Cię łapią i wszystko

co można zrobić,

to pójść tam gdzie one

mogłyby Cię znaleźć...”

 

HEFALUMPKI TO MY

 

URODZINKI HEFALUMPKÓW

Ile w ulu pszczół robotnic,
ile pociąg mija zwrotnic,
ile kwiatów liczy łąka,
ile kropek ma biedronka,
tyle szczęścia i słodyczy
w dniu urodzin Tobie życzy ...
grupa Hefalumpków

zdjęcia

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom rodzice Hefalumpków odwiedzają naszą salę w celu przeczytania dzieciom bajki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przeczytali dzieciom bajki oraz zapraszamy pozostałych chętnych rodziców (lub innych członków rodziny) do udziału w akcji.

zdjęcia

 

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU
czerwiec 2016r.

zdjęcia

 

DZIEŃ MAMY I TATY
maj 2016r.

23 maja świętowaliśmy „Dzień Mamy i Taty”. „Hefalumpki” recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odegrały swoje role, a na zakończenie części artystycznej wręczyły swoim rodzicom laurki.

zdjęcia

 

IMIENINKI FILIPKA
maj 2016r.

Ile kropek na biedronce,
Ile elfów jest na łące,
Ile gwiazdek jest na niebie,
Tyle życzeń Filipku dla Ciebie...

zdjęcia

 

IMIENINKI MAJECZKI
maj 2016r.

Ile kropek na biedronce,
Ile elfów jest na łące,
Ile gwiazdek jest na niebie,
Tyle życzeń Majeczko dla Ciebie...

zdjęcia

 

W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM NIGDY SIĘ NIE NUDZIMY
maj 2016r.

zdjęcia

 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
maj 2016r.

W związku z realizacją zadania rocznego przedszkola "CZYTAM, MYŚLĘ, MÓWIĘ-ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH WŚRÓD DZIECI I RODZICÓW" Hefalumpki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Gostyniu. Panie bibliotekarki zapoznały dzieci ze zgromadzonymi zbiorami oraz sposobem wypożyczania książek, a wędrując między półkami opowiadały o tym, jak należy zachować się w takim miejscu oraz jak szanować książki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały wybrane książeczki. W podziękowanie za poświęcony czas oraz przekazanie wiedzy na temat pracy bibliotekarza Hefalumpki wręczyły Paniom laurkę.

zdjęcia

 

DOBRE RADY NA ODPADY - Hefalumpki uczą się segregować śmieci
kwiecień 2016

zdjęcia

 

TWORZYMY KODEKS MAŁEGO EKOLOGA - poznajemy sposoby dbania o Ziemię
kwiecień 2016

zdjęcia

 

ZABAWY Z GLOBUSEM
kwiecień 2016

W związku z realizacją tematu kompleksowego "DBAMY O NASZĄ PLANETĘ ZIEMIĘ" Hefalumpki nauczyły się m.in, że Ziemia jest w kształcie kuli. Zabawy z globusem dostarczyły dzieciom wiele radości.

zdjęcia

 

PROJEKT EDUKACYJNY „PIES”
kwiecień 2016

W dniach od 04.04.2016 - 15.04.2016 realizowaliśmy w naszej grupie projekt edukacyjny „Pies”. W ramach różnorodnych zajęć i zabaw „Hefalumpki” zdobywały informacje o tym zwierzątku. Dzieci miały okazję spotkać się i porozmawiać z osobami, które podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat psów. Aby osiągnąć założone cele uczyliśmy się piosenki o pieskach, utworzyliśmy kącik tematyczny, spotkaliśmy się z weterynarzem oraz psem strażakiem, a także wykonywaliśmy wiele prac plastycznych. Dzięki podjętym działaniom wszystkie założone cele zostały osiągnięte. Na podsumowanie naszego projektu pojechaliśmy do schroniska dla zwierząt w Dalabuszkach.

Siatka wstępna, lista pytań, kącik tematyczny "Pies"

Spotkanie ze strażakiem pracującym w poznańskiej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej oraz psem ratownikiem

Poznanie podstawowych zasad opieki nad psem połączone z zabawą matematyczną "Kości dla mojego pieska"

Wycieczka do salonu pielęgnacji zwierząt "Siedem życzeń"

Spotkanie z weterynarzem

Spotkanie z Panią Alicją z Gostyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt NOE

Odpoczynek z pieskiem

Prace plastyczne "Piesek", "Nasze pieski" i "Buda" oraz karta pracy "Pieski"

Podsumowanie projektu - wycieczka do schroniska dla zwierząt w Dalabuszkach

 

HEFALUMPKI W ROLI OGRODNIKÓW
kwiecień 2016

W kwietniu Hefalumpki postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziły potrzebne przybory ( pojemniczki, doniczki, konewki, ziemię i nasionka). Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie w małych grupkach siały koperek, szczypiorek, sałatę i rzodkiewkę oraz sadziły cebulkę na szczypiorek. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody. Dzieci muszą pamiętać o ich podlewaniu oraz obserwować ich wzrost.

zdjęcia

 

"CZEGO ROŚLINKA POTRZEBUJE DO ŻYCIA?"- karta pracy
kwiecień 2016

Podczas realizacji tematu kompleksowego "WIOSNA W OGRÓDKU" Hefalumpki uczyły się jakie zmiany zachodzą wiosną w ogrodzie oraz czego roślinki potrzebują do życia. Wykonując kartę pracy ćwiczyły również orientację na kartce papieru.

zdjęcia

 

ABSOLWENTKA PRZEDSZKOLA CZYTA BAJKĘ HEFALUMPKOM
kwiecień 2016

Serdecznie dziękujemy Julce Dudek-siostrze Marysi za poświęcenie czasu oraz przeczytanie dzieciom bajeczki. Spotkanie z absolwentką naszego przedszkola przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

zdjęcia

 

IMIENINKI AMELKI
marzec 2016 r.

"Ile kropek na biedronce,
Ile elfów jest na łące,
Ile gwiazdek jest na niebie,
Tyle życzeń Amelko dla Ciebie...

zdjęcia

 

PRACA PLASTYCZNA „KURCZĄTKO”
marzec 2016 r.

Zabawa „Kurczątko, piśnij” bardzo spodobała się Hefalumpkom i zainspirowała ciocie do wykonania z dziećmi pracy plastycznej „KURCZĄTKO”. Podczas malowania dłoni farbą oraz odciskania ich na kartce było bardzo wesoło.

zdjęcia

 

PRACA PLASTYCZNA „KOSZYCZEK WIELKANOCNY”
marzec 2016 r.

16 marca Hefalumpki uczyły się liczyć. Najpierw zostały zapoznane z pojęciami: pisanki, kraszanki, a następnie przeliczały je. Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną „Koszyczek wielkanocny”.

zdjęcia

 

SIEJEMY RZEŻUSZKĘ
marzec 2016 r.

W czasie oczekiwania na święta wielkanocne uczyliśmy się siać rzeżuszkę. Najpierw przygotowaliśmy potrzebne nam materiały, a następnie zasialiśmy nasionka. Dzięki podlewaniu nasionek w sali zrobiło się bardziej zielono i świątecznie. Bardzo chętnie zajadaliśmy pyszne kanapki z rzeżuszką, która jest źródłem witamin.

zdjęcia

 

"TWORZYMY KSIĄŻECZKI"
marzec 2016 r.

W związku z realizacją zadania rocznego przedszkola "CZYTAM, MYŚLĘ, MÓWIĘ-ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH WŚRÓD DZIECI I RODZICÓW" w miesiącu marcu Hefalumpki tworzyły książeczki. Dzieci podzielone były na trzy grupy, dzięki czemu powstały trzy kolorowe książeczki: "Czerwony Kapturek", "Trzy świnki" oraz "Brzydkie Kaczątko".

zdjęcia

 

"BAJKOWY ŚWIAT"
marzec 2016 r.

Swoboda ruchu, doznanie nowych wrażeń, a przede wszystkim wspaniała zabawa i dużo radości - to wszystko czekało na Maleństwa oraz Hefalumpki w Sali Zabaw "Bajkowy Świat" w Gostyniu. Dzieci z najmłodszych grup, miały okazję bawić się w tym miejscu jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Ile uśmiechu na twarzach dzieci mogły wywołać kolorowe kulki, zjeżdżalnie czy trampolina, możemy przekonać się oglądając galerię.

zdjęcia

 

DZIEŃ KOBIET W HEFALUMPKACH
marzec 2016

Dzieci z grupy Hefalumpków w bardzo miłej atmosferze świętowały Dzień Kobiet. W związku z tym, że chłopcy uwielbiają koleżanki z grupy, wykonali dla dziewczynek wspaniałe laurki oraz złożyli im serdeczne życzenia. Dziewczynki w tym dniu czuły się wyjątkowo oraz były bardzo zadowolone ze swoich kolegów.

zdjęcia

 

REALIZACJA PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"
luty 2016

W lutym w grupie Hefalumpków realizowany był program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.

Celem programu było:

1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, w tym dymu papierosowego.
2. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
3. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
4. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

Aby osiągnąć założone cele wybraliśmy się na wycieczkę (obserwowaliśmy i nazywaliśmy różne źródła dymu), uczyliśmy się piosenki o Dinusiu oraz wykonywaliśmy wiele prac plastycznych. Dzięki podjętym działaniom wszystkie założone cele zostały osiągnięte.

Kwiatki, fabryka - kolorowanie ilustracji

Dinuś - malowanie farbami

Wycieczka ulicami Gostynia - obserwowanie źródeł dymów

"Fabryka, dymi i dymi" - wykonanie zespołowej pracy plastycznej podsumowującej program "Czyste powietrze wokół nas"

 

W KARNAWALE BAWILIŚMY SIĘ WSPANIALE!!!
luty 2016

9 lutego w naszym przedszkolu odbył się BAL KARNAWAŁOWY. Tego dnia  już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, itp. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Najpierw Hefalumpki bawiły się wspólnie z kolegami z innych grup w sali Mądrych Sów. W naszej sali również bawiliśmy się wesoło, ponieważ atrakcji nie brakowało- muzyka porwała nas do tańca, podczas pląsów było bardzo kolorowo, śpiewaliśmy znane piosenki. Wspólna zabawa w miłej atmosferze przyniosła Hefalumpkom wiele radości.

zdjęcia

 

ZABAWY Z CIASTOLINĄ
luty 2016

Hefalumpki uwielbiają tworzyć z ciastoliny różne fantastyczne postacie, zabawki, pojazdy itp. Mają do dyspozycji mnóstwo akcesoriów, foremek, wyciskarek. Znają zasady korzystania z ciastoliny oraz sposób jej przechowywania. Poprzez zabawy rozwijają twórczą wyobraźnię oraz motorykę rąk. Sprawia im to wiele radości.

zdjęcia

 

DOKARMIAMY PTASZKI
luty 2016

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo- dzieci!

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Hefalumpki dbają o to, żeby zimą nie zabrakło dla nich pożywienia. W związku z tym podczas zimowego spaceru poszły uzupełnić jedzenie w karmniku.

zdjęcia

 

PRACA PLASTYCZNA "BABCIA I DZIADEK"
styczeń 2016

W związku z realizacją tematu kompleksowego „Babcia i Dziadek” wykonaliśmy grupową pracę plastyczną. Podczas jej tworzenia mieliśmy dużo pracy: malowaliśmy, wycinaliśmy, kolorowaliśmy oraz przyklejaliśmy jej elementy. Uczyliśmy się współpracy, a dzięki naszemu zaangażowaniu powstała piękna praca plastyczna „Babcia i Dziadek”.

zdjęcia

 

LEPIMY BAŁWANKA
styczeń 2016

Korzystając z pogody Hefalumpki wyszły do ogrodu przedszkolnego na wspólne zimowe zabawy. Ponieważ napadało dużo śniegu, zabawy było mnóstwo- dzieci rzucały się śnieżkami oraz lepiły bałwanka. Najpierw toczyły duże kule, potem robiły oczy z nakrętek, zakładały na głowę wiaderko, a na końcu wręczyły bałwankowi gałązkę. Trochę szkoda było, kiedy za kilka dni cały się rozpuścił, ale zabawa przy wspólnym tworzeniu była fantastyczna.

zdjęcia

 

SPOTKANIE Z GWIAZDOREM
grudzień 2015

Dnia 22 grudnia po wspólnym spotkaniu przy wigilijnym stole odwiedził nas Gwiazdor. Obiecaliśmy, że przez cały rok będziemy grzeczni, dlatego gość wręczył nam wspaniałe prezenty, które sprawiły nam wiele radości. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Gwiazdorem w przyszłym roku!

zdjęcia

 

Pieczemy świąteczne pierniczki
grudzień 2015

Aby poczuć magię świąt Bożego Narodzenia, Hefalumpki wraz z ciociami upiekły pierniczki. Wuja Jakub wcześniej przygotował ciasto, po czym wytłumaczył dzieciom w jaki sposób należy odciskać foremki w cieście, aby pierniczki miały wspaniałe kształty. Następnie ciocie z kuchni upiekły pierniczki, po czym dzieci mogły je dowolnie dekorować. Wypieki wyglądały przepięknie oraz  wszystkim bardzo smakowały. Serdecznie dziękujemy ciociom oraz wujkowi z kuchni za zaangażowanie i pomoc w pieczeniu pierniczków. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja do wspólnych wypieków, ponieważ dzieci często wspominają ten dzień.

zdjęcia

 

UBIERANIE CHOINKI
grudzień 2015

"Na gałązce choinkowej
wiszą dwa jabłuszka,
przy jabłuszku pierwszym pajac,
przy drugim kaczuszka"

Po wizycie świętego Mikołaja Hefalumpki przystroiły choinkę. Sprawiło to dzieciom wiele radości, ponieważ każde mogło ozdobić choinkę wybraną ozdobą. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy podarowali przepiękne ozdoby świąteczne do naszej sali.

zdjęcia

 

"BARBÓRKA"
grudzień 2015

Dnia 4.12.2015r. obchodziliśmy tradycyjne święto górnicze "Barbórkę". W związku z tym podczas zajęć wiele dowiedzieliśmy się o pracy górnika. Ponieważ temat bardzo nas zaciekawił, postanowiliśmy wykonać piękne czapki górnicze. Wyglądaliśmy w nich bardzo elegancko;)

zdjęcia

 

PRACE PLASTYCZNE "NIEDŹWIEDŹ W GAWRZE"
grudzień 2015

zdjęcia

 

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
listopad 2015

Dnia 30.11.2015r. obchodziliśmy ANDRZEJKI PRZEDSZKOLNE. W związku z tym Hefalumpki poznały kilka wróżb andrzejkowych- najciekawsza okazała się wróżba z laniem wosku:)

zdjęcia

 

PROJEKT EDUKACYJNY "DRZEWO”

W październiku w naszej grupie realizowaliśmy projekt edukacyjny ”Drzewo”. W ramach różnorodnych zajęć i zabaw dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat drzewa. W sali został urządzony kącik tematyczny z eksponatów przyniesionych przez dzieci z domu. W trakcie wykonywania różnorodnych zadań i doświadczeń badawczych dzieci wykazywały duże zainteresowanie i zaangażowanie. Hefalumpki wybrały się na wycieczkę do parku, wygrywały rytm kasztankami, wykonywały wiele pięknych prac plastycznych oraz ciekawych kart pracy. Dzięki tym działaniom dzieci m.in. dowiedziały się, że wyróżniamy drzewa liściaste i iglaste oraz, że są one potrzebne zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie oraz pomoc podczas gromadzenia materiałów do kącika tematycznego „Drzewo”.

Siatka wstępna, siatka końcowa oraz lista pytań do projektu

Wprowadzenie do tematu

Kącik tematyczny "Drzewo"

Wiewiórka w dziupli

Drzewa i ich owoce

Spotkanie z Januszem

Do czego potrzebne są drzewa

Film "Trzy drzewa"

Historyjka obrazkowa "Od nasionka do drzewa"

Praca plastyczna "Jesienne drzewo"

Wycieczka do parku

Gra planszowa "Drzewo mieszkaniem wielu zwierząt"

 

"WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH"
październik 2015

Hefalumpki pamiętają o tych, którzy odeszli, dlatego w piątek 30.10.2015r. wybrały się na Plac Karola Marcinkowskiego i zapaliły znicz na pomniku Karola Marcinkowskiego, aby uczcić pamięć o nim.

zdjęcia

 

ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM
październik 2015

zdjęcia

 

DBAMY O ZĄBKI
październik 2015

"Ja o swoje ząbki dbam.
pastę i szczoteczkę mam.
Aby się uśmiechać ładnie
trzeba zęby myć dokładnie."

zdjęcia

 

KUBUŚ PUCHATEK ZAPRASZA DO ŚWIATA KSIĄŻEK
październik 2015

W związku z realizowanym tematem kompleksowym "Kubuś Puchatek zaprasza do świata książek" dzieci zostały zapoznane z etapami powstawania książek oraz nauczyły się jak o nie dbać. Hefalumpki z wielkim zainteresowaniem oglądały różne książeczki oraz czasopisma dziecięce z kącika "Książka".

zdjęcia

 

MAM PRAWO DO - POZNAJEMY SWOJE PRAWA
październik 2015

W dniach 5.10-9.10.2015r. realizowaliśmy temat kompleksowy „Jesteśmy dziećmi, mamy swoje prawa”. Celem naszych zajęć było przybliżenie dzieciom znaczenia i rozumienia podstawowych pojęć z zakresu praw dziecka. Ponieważ jest to bardzo ważny temat, aby utrwalić podstawowe prawa dzieci, przedszkolacy wykonali plakat pt. „Mam prawo do”.

zdjęcia

 

Dzień chłopca
październik 2015

W tym dniu szczególnym- września trzydziestego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego!

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały i świętowały ważne uroczystości w życiu rodzinnym oraz przedszkolnym. W związku z tym w dniu 30 września w grupie Hefalumpków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki wraz z ciociami zaśpiewały chłopcom „Sto lat”, złożyły im szczere życzenia, uściskały, ucałowały oraz wręczyły laurki. Dzieci były bardzo zadowolone, ponieważ był to dzień pełen wrażeń.

zdjęcia

 

Praca plastyczna "Zapasy na zimę"
październik 2015

zdjęcia

 

Owocowe szaszłyki
październik 2015

Hefalumpki wiedzą, że owoce są źródłem witamin. W związku z tym dzieci przyniosły je do przedszkola oraz przygotowywały z nich owocowe szaszłyki. Na początku Hefalumpki oglądały owoce, nazywały je, określały  ich kolor oraz kształt, a następnie przystąpiły do pracy. Oczywiście przed wykonaniem szaszłyków Hefalumpki umyły rączki oraz owoce. Szaszłyki były bardzo kolorowe oraz smakowały przepysznie. Mniam, mniam.

zdjęcia

 

Udział Hefalumpków w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA
październik 2015

Jak co roku nasze przedszkole brało udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Grupa Hefalumpków bardzo chętnie włączyła się do tej akcji. Ciocia wyjaśniła przedszkolakom konieczność dbania o Ziemię, a następnie dzieci założyły rękawiczki i wyruszyły w poszukiwaniu śmieci. Ponieważ Hefalumpki są przyjaciółmi przyrody, z dokładnością posprzątały okolicę przedszkola, a następnie wyrzuciły śmieci do dużego kontenera.

zdjęcia

 

W celu utrwalenia nazw części ciała takich jak: nogi, ręce, brzuszek i głowa Hefalumpki wykonały pracę plastyczną "Miś"
październik 2015

zdjęcia

 

Ustalamy zasady w naszej grupie- tworzenie Kodeksu Przedszkolaka
październik 2015

zdjęcia

 

Wesołe zabawy w ogrodzie przedszkolnym
wrzesień 2015

zdjęcia

 

Pierwsze dni w przedszkolu
wrzesień 2015

W przedszkolu jest przyjemnie,
Miło i beztrosko
Czy jesienią czy też latem,
Zimą czy też wiosną.
Nie ma czasu też na nudę
Ani marudzenie;
Każdy dzień zabawie sprzyja,
A zabawa w cenie!

zdjęcia

 

 Archiwum